reklama

Estónsko/Tallin - kúzelný, malebný, rozprávkový, spievajúci a tancujúci – 2. časť

Tallin je maškrta pre turistov. Stredoveká rozprávka Reval (ako sa kedysi volal Tallin) je ukrytá za skvele zachovanými mestskými hradbami, poďme sa tam spolu podívať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Začnime legendou o tom, ako vznikol Tallin.

Pred tisíc rokmi žil v Dánsku kráľ, ktorý mal syna a dcéru. Deti zahoreli k sebe zakázanou láskou. Kráľ sa o tom dozvedel a keďže väčšiu vinu prisudzoval dcére, preklial ju. Strážam prikázal vyhnať princeznú z kráľovstva. Tí ju posadili na loďku bez kormidla a odvliekli na šíre more. Dlho sa loďka zmietala na vlnách, až ju vyhodilo na severné pobrežie Estónska. Prvé čo princezná uvidela bola vysoká piesková duna. Miesto ju zaujalo natoľko, že sa rozhodla založiť tu mesto. Za peniaze získané predajom šperkov ktoré si vzala z domu na cestu nechala na kopci postaviť hrad a okolo neho malé mesto. Dánsky kráľ na dcéru nezabudol. Posielal poslov na všetky strany sveta aby zistili, čo sa s ňou stalo. Tak sa dozvedel o meste, ktoré založila jeho dcéra. A pretože v ňom stále kypela zlosť, rozhodol sa mesto získať a pripojiť k Dánskemu kráľovstvu. Miestni ľudia sa však pokoriť nechystali, ubránili mesto s jeho dánskou majiteľkou a mestu dali meno Taani Linn (Dánske mesto). Z neho sa rozvinul do krásy dnešný Tallin. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to bolo so založením Tallinu v skutočnosti?

Prvá zmienka o meste ktoré dnes voláme Tallinom a ktoré malo vo svojej histórii až 28 rôznych názvov je z roku 1154. Vtedy cestovateľ a kartograf Muhammad al-Idrísí napísal, že toto opevnené osídlenie je obývané Estami, obyvatelia sa živia poľnohospodárstvom a majú veľa dobytku. V roku 1219 drevenú pevnosť Réval (pôvodný historický názov Tallinu) dobyl po dlhých bojoch proti pohanom dánsky kráľ Waldemar II. Podľa povesti boli Dáni v boji s Estami na pokraji porážky, keď im ako božie znamenie padla z neba biela zástava s červeným krížom a dodala silu. Zástava, ktorá podľa legendy bola daná v Talline Dánom z neba je odvtedy až dodnes dánskou štátnou vlajkou. Dáni sa tak môžu pýšiť najstaršou štátnou zástavou na svete. Na vŕšku na ktorom sa zviedol boj dal Waldemar II. postaviť hrad a okolo neho vznikla usadlosť, ktorej ľud hovoril Taani Linn, čo estónsky znamená - Dánske mesto. Od toho sa odvodzuje dnešný názov - Tallin.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš program na ceste po Pobaltí je časovo veľmi náročný. V Talline sme sa vyžívali akciami súvisiacimi so Sviatkom spevu a tanca a tak nám na prehliadku Starého Tallinu veľa času nezostalo. Aby sme toho uvideli čo najviac, vybrali sme si cez internet sprievodcu - Estónku Ellu. 

Prehliadku začíname pri Viru väray (Brána Viru). Väčšina brán bola v roku 1880 odstránená, aby ustúpila cestnej doprave, ale tieto dve veže prežili a stali sa jedným zo symbolov mesta.

Vchod do Starého Mesta na ulici Viru strážia dve malebné veže brány Viru. Prechádzame bránou a predstavujeme si, ako to tu vyzeralo v 14. storočí, kedy sa mestské hradby vybudovali.
Vchod do Starého Mesta na ulici Viru strážia dve malebné veže brány Viru. Prechádzame bránou a predstavujeme si, ako to tu vyzeralo v 14. storočí, kedy sa mestské hradby vybudovali.  (zdroj: Vlado B.)
Hneď za bránou Viru zabočujeme doprava na ulicu Mῡῡrivahe. Po jej pravej strane sa tiahnu mestské hradby. Skôr ako odbočíme vľavo do ulici Katariina käik (Katarínina ulica), vojdeme do mužského Dominikánskeho kláštora Svätej Kataríny.
Hneď za bránou Viru zabočujeme doprava na ulicu Mῡῡrivahe. Po jej pravej strane sa tiahnu mestské hradby. Skôr ako odbočíme vľavo do ulici Katariina käik (Katarínina ulica), vojdeme do mužského Dominikánskeho kláštora Svätej Kataríny. (zdroj: Vlado B.)
Dominikánsky kláštor z 1246 roku na Mῡῡrivahe 33. ponúka nahliadnutie do života stredovekých mníchov. V jeho východnom krídle si môžete prezrieť obytné komôrky mníchov. Nevynechajte miestnosť na prízemí s „energetickým stĺpom“, zdrojom tajomnej energie.
Dominikánsky kláštor z 1246 roku na Mῡῡrivahe 33. ponúka nahliadnutie do života stredovekých mníchov. V jeho východnom krídle si môžete prezrieť obytné komôrky mníchov. Nevynechajte miestnosť na prízemí s „energetickým stĺpom“, zdrojom tajomnej energie. (zdroj: Vlado B.)
Ulička Kataríny ukrytá vedľa kláštora je najmalebnejšou ulicou Starého Tallinu. Je zaujímavá aj tým, že sa tu nachádza cech sv. Kataríny. Združuje remeselníkov vyrábajúcich sklo, plstené výrobky, klobúky, keramiku, šperky, maľby na hodvábe,...
Ulička Kataríny ukrytá vedľa kláštora je najmalebnejšou ulicou Starého Tallinu. Je zaujímavá aj tým, že sa tu nachádza cech sv. Kataríny. Združuje remeselníkov vyrábajúcich sklo, plstené výrobky, klobúky, keramiku, šperky, maľby na hodvábe,...  (zdroj: Vlado B.)
Je skoro ráno a z dielní na ulici sv. Kataríny vybudovaných v 15.-17. storočí je otvorená iba dielňa sklárskeho majstra. Jeho prácu môžeme sledovať zblízka. Všetky práce a výrobky majstrov v uličke sv. Kataríny sú na predaj.
Je skoro ráno a z dielní na ulici sv. Kataríny vybudovaných v 15.-17. storočí je otvorená iba dielňa sklárskeho majstra. Jeho prácu môžeme sledovať zblízka. Všetky práce a výrobky majstrov v uličke sv. Kataríny sú na predaj. (zdroj: Vlado B. )
Pohľad do uličky sv. Kataríny od kostola sv. Kataríny. Vľavo na stene sú uložené náhrobné dosky zo 14.-16. storočia. Je ráno, krátko po 09 hodine. Ulička bude onedlho prepchatá turistami.
Pohľad do uličky sv. Kataríny od kostola sv. Kataríny. Vľavo na stene sú uložené náhrobné dosky zo 14.-16. storočia. Je ráno, krátko po 09 hodine. Ulička bude onedlho prepchatá turistami. (zdroj: Vlado B.)
Brána kostola sv. Kataríny je skoro ráno zatvorená. Za komunistov slúžil kostol ako boxerský ring. V Dominikánskom kláštore sv. Kataríny boli sklady a autodielňa. Je obdivovania hodné, ako pristupujú Estónci k histórii a vracajú vzácnym pamiatkam život.
Brána kostola sv. Kataríny je skoro ráno zatvorená. Za komunistov slúžil kostol ako boxerský ring. V Dominikánskom kláštore sv. Kataríny boli sklady a autodielňa. Je obdivovania hodné, ako pristupujú Estónci k histórii a vracajú vzácnym pamiatkam život. (zdroj: Vlado B. )
Od kostola sv. Kataríny sa vydáme vpravo po ulici Vene a ďalej pozdĺž hradieb za kostol sv. Olafa. Jeho veža slúži ako dobrý orientačný bod. Ľahko nájdeme najznámejšiu vežu z mestského opevnenia - Tlstú Margaritu. Žiaľ, práve sa rekonštruuje.
Od kostola sv. Kataríny sa vydáme vpravo po ulici Vene a ďalej pozdĺž hradieb za kostol sv. Olafa. Jeho veža slúži ako dobrý orientačný bod. Ľahko nájdeme najznámejšiu vežu z mestského opevnenia - Tlstú Margaritu. Žiaľ, práve sa rekonštruuje. (zdroj: Vlado B.)

Tlstá Margarita má v priemere 25 metrov a bola postavená takto mohutne preto, aby posádky okolo plaviacich sa lodí boli presvedčené o moci a nedobytnosti mesta. V sovietskych dobách slúžila ako vezenie pre politicky nevhodné osoby, teraz je v nej Estónske múzeum moreplavby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A možno to celé bolo inak a pravdu má legenda. Starý Tallin bol vždy prekrásnym miestom, umožňujúcim tajné stretnutia milencov. V stredoveku žila v Talline dievčina Margarita a mladík German. Krásna (v tej dobe „krásna“ znamenalo „dobre živená“) Margarita bola dcérou rybára a žila v rybárskej osade. Vysoký a statný German žil na opačnej strane mesta. Prekrásne sa k sebe hodili a ich nežná láska bola nekonečná. Vychutnávali si každú minútu, počas ktorej mohli byť spolu. No v súlade s mestskými pravidlami, vždy o polnoci musel byť každý z nich doma, inak padne na ich hlavy nešťastie. Raz v horúcich objatiach a sladkých bozkoch zabudli na čas. Keď hodiny na mestskej radnici začali odbíjať polnoc, zrazu im došlo, že je zle. Každý z nich odskočil na svoju stranu, no už bolo neskoro, obidvaja skameneli. Teraz ich poznajú všetci, bašta Tlstá Margarita a veža Dlhý German sú ozdobou Starého Tallinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tragickú udalosť ktorou bolo potopenie trajektu Estónia v roku 1994 pripomína veľký Biely kríž. V chladných vodách Baltického mora vtedy našlo smrť 852 ľudí.
Tragickú udalosť ktorou bolo potopenie trajektu Estónia v roku 1994 pripomína veľký Biely kríž. V chladných vodách Baltického mora vtedy našlo smrť 852 ľudí. (zdroj: Vlado B.)
V Starom Meste sa zachovalo viacero starých obytných budov, ktoré si zaslúžia veľkú pozornosť. Najzaujímavejšie sú samozrejme Tri sestry  na ulici Pikk 71. Ide o komplex pekne zrekonštruovaných obytných domov z 15. storočia.
V Starom Meste sa zachovalo viacero starých obytných budov, ktoré si zaslúžia veľkú pozornosť. Najzaujímavejšie sú samozrejme Tri sestry na ulici Pikk 71. Ide o komplex pekne zrekonštruovaných obytných domov z 15. storočia. (zdroj: Vlado B.)
Kostol sv. Olafa patrí k dominantám mesta. Bol postavený na začiatku 13. storočia. Je pomenovaný po nórskom kráľovi Olafovi II. Svätom, ktorý šíril kresťanstvo v Škandinávii v 10. storočí. Žiaľ, dnu sa pre rekonštrukciu kostola nedostaneme.
Kostol sv. Olafa patrí k dominantám mesta. Bol postavený na začiatku 13. storočia. Je pomenovaný po nórskom kráľovi Olafovi II. Svätom, ktorý šíril kresťanstvo v Škandinávii v 10. storočí. Žiaľ, dnu sa pre rekonštrukciu kostola nedostaneme. (zdroj: Vlado B.)

 Kostol sv Olafa mal pohnutý osud a trikrát vyhorel. Ruský cár Mikuláš I. daroval kostolu pol milióna rubľov na jeho obnovu, po požiari v 1820 roku dostal svoju dnešnú podobu. Pri opravách sa znížila výška veže z pôvodných 154 metrov na dnešných 132,7 metrov. Do polovici 18. storočia sa tu pochovávali rytieri.

Tallinský kostol sv. Olafa bol až do 1625 roku najvyšším „mrakodrapom“ na svete. Nie je to náhoda. Ako hovorí legenda, mešťania Tallina sa rozhodli postaviť tak vysoký kostol preto, aby jeho vežu bolo vidno z ďalekého mora. Pohľad na ňu mal lákať lode s bohatým tovarom vojsť do Tallinského prístavu. Problém bol ten, že žiadny staviteľ si nechcel vziať na plecia tak zložitú prácu, Nakoniec našli neznámeho majstra, ktorého meno nikto nepoznal. Nežiadal zálohu. Podujal sa postaviť kostol s tak vysokánskou vežou za podmienky, že keď stavbu dokončí, dostane obrovskú odmenu, 10 súdkov zlata. Ak však niekto z mešťanov zistí jeho meno, nedostane nič. Práce na stavbe sa blížili ku koncu a mešťanom bolo treba pripraviť sa platiť. Ako sa pripraviť, keď mestská kasa zíva prázdnotou? Pomohla náhoda. Neskoro večer prechádzal jeden z mešťanov popod otvorené okno domu v ktorom staviteľ býval a započul uspávanku. Žena staviteľa hojdala kolísku a prihovárala sa synčekovi. „Spi synček, spi, skoro príde otec Olaf domov, skoro prinesie desať súdkov zlata“. Mešťan sa ráno vybral na stavbu a v momente v ktorom staviteľ upevňoval na vežu kríž zakričal na neho: „Olaf, pevnejšie drž kríž, nech ti nepadne“. Prekvapený Olaf sa pokĺzol, zo samého špica veže zletel na zem, z jeho úst vyskočila zmija a žaba a premenil sa na skalu. Od tej doby sa kostol nazýva Olafov a na kamennej doske na fasáde kostola je s ním zobrazená žaba i zmija. Symbolika má vypovedať, že mešťania sedeli na zlate ako žaba na prameni a postupovali nečestne, ako zmije. 

Žiaľ, k doske s Olafom, žabou a zmijou sa pre rekonštrukciu nedostaneme. Keď tam budete, určite si ju obzrite.

Na ulici Pikk 26 nájdete Dom Bratstva čiernohlavých. Nie je tak krásny ako ten v Rige, no Bratstvo čiernohlavých začalo písať svoju históriu práve v Talline. Tento dom kúpilo a prestavalo na svoje potreby Bratstvo na začiatku 16. storočia.
Na ulici Pikk 26 nájdete Dom Bratstva čiernohlavých. Nie je tak krásny ako ten v Rige, no Bratstvo čiernohlavých začalo písať svoju históriu práve v Talline. Tento dom kúpilo a prestavalo na svoje potreby Bratstvo na začiatku 16. storočia. (zdroj: Vlado B.)
Prvá oficiálna organizácia Bratstva vznikla v Talline v 1399 roku, keď neženatí kupci vystúpili z Veľkej Gildy (spolku bohatých kupcov a remeselníkov). Na rozdiel od Bratstva v Rige, vzali na seba aj povinnosť ochraňovať v bojoch a v noci strážiť mesto.,
Prvá oficiálna organizácia Bratstva vznikla v Talline v 1399 roku, keď neženatí kupci vystúpili z Veľkej Gildy (spolku bohatých kupcov a remeselníkov). Na rozdiel od Bratstva v Rige, vzali na seba aj povinnosť ochraňovať v bojoch a v noci strážiť mesto.,  (zdroj: Vlado B.)
V 1597 roku dom s priestrannou sálou dostal novú fasádu v štýle holandskej renesancie s množstvom ornamentov a vyrezávaných ozdôb. Výrazné vstupné dvere pochádzajú z roku 1640.
V 1597 roku dom s priestrannou sálou dostal novú fasádu v štýle holandskej renesancie s množstvom ornamentov a vyrezávaných ozdôb. Výrazné vstupné dvere pochádzajú z roku 1640. (zdroj: Vlado B.)

 Dvakrát ročne Bratstvo čiernohlavých oslavovalo veľké sviatky: jeden po Vianociach medzi 24. decembrom a 10. januárom (na počesť konca navigácie lodí) a druhý na začiatku jari na Fašiangy (ako začiatok navigácie). Počas sviatkov sa riešili organizačné záležitosti, prijímali sa noví členovia, usporadúvali sa karnevalové sprievody s tancami a hudbou. S týmito sviatkami organizovanými Bratstvom je spojený aj zvyk postaviť vianočný stromček. Prvé dokumenty Bratstva v ktorých sa spomína vianočný stromček hovoria, že v rokoch 1441 a 1442 si Bratstvo postavilo a ozdobilo ružami na vianočné sviatky smrek. Na poslednú noc sviatkov (teda pred 10. januárom) ozdobený strom preniesli na Radničné námestie, kde okolo neho členovia Bratstva tancovali. Kronikár Balthazar Russov opísal vo svojej „Kronika provincie Livonia“ tradíciu vynášania stromu z priestorov Bratstva na Radničné námestie takto: „išli za ním s davmi žien a dievčat, najprv spievali a tancovali okolo stromu a potom ho zapálili, tak že v temnote jasno horelo“.

Sovietska vláda v roku 1940 Bratstvo čiernohlavých zrušila. Väčšina členov (hlavne lotyšských Nemcov) sa ešte pred 2. svetovou vojnou presunula do Nemecka. V roku 1961 bola v Hamburgu zaregistrovaná spoločnosť „Bruderschaft der Schwarzenhäupter aus Reval“, ktorá sa vyhlásila za nástupnícku organizáciu Bratstva čiernohlavých. V roku 1991 podala táto spoločnosť žiadosť o návrat jej majetku a teda aj Domu Bratstva, ktorý dnes patrí Tallinskej filharmónii. Žiaľ, navštíviť Dom Bratstva čiernohlavých možno iba počas koncertu filharmónie, s lístkom na koncert. 

Budova Veľkej Gildy z roku 1410 (ul. Pikk 17). Spolok obchodníkov a remeselníkov pôsobil v Talline od 14. storočia až do r.1920. Nevyhnutne je treba chytiť sa klopadla na bráne a zaklopať, určite zbohatnete.
Budova Veľkej Gildy z roku 1410 (ul. Pikk 17). Spolok obchodníkov a remeselníkov pôsobil v Talline od 14. storočia až do r.1920. Nevyhnutne je treba chytiť sa klopadla na bráne a zaklopať, určite zbohatnete. (zdroj: Vlado B.)
Budova cechu sv. Knuta (ul. Pikk 20). Cech nemeckých obchodníkov vznikol v 13. storočí a pôsobil do r.1920. Budova bola rekonštruovaná v r.1864, kedy sa na fasádu umiestnili aj sochy dánskeho kráľa Knuta IV. a Martina Luthera. Dnes je tu koncertná sieň.
Budova cechu sv. Knuta (ul. Pikk 20). Cech nemeckých obchodníkov vznikol v 13. storočí a pôsobil do r.1920. Budova bola rekonštruovaná v r.1864, kedy sa na fasádu umiestnili aj sochy dánskeho kráľa Knuta IV. a Martina Luthera. Dnes je tu koncertná sieň. (zdroj: Vlado B.)
Centrom Starého Tallinu  je Radničné námestie, s dominantou Radnice. História tu dýcha z každej dlažobnej kocky. Mojou špecialitou je túlať sa mestom skoro ráno. Námestie je prázdne, hoci je začiatok augusta a v Talline sú "Biele noci".
Centrom Starého Tallinu je Radničné námestie, s dominantou Radnice. História tu dýcha z každej dlažobnej kocky. Mojou špecialitou je túlať sa mestom skoro ráno. Námestie je prázdne, hoci je začiatok augusta a v Talline sú "Biele noci". (zdroj: Vlado B.)

Radničnému námestiu, hlavnému námestiu Starého Tallinu, dominuje impozantná gotická stavba Tallinskej radnice. Bola postavená v rokoch 1402-1404 ako miesto pre zasadania mestskej rady. Dnes slúži ako koncertná sála a tiež ako reprezentatívne miesto pre prijatie významných zahraničných návštev na úrovni kráľov a prezidentov.

Ak sa pozriete bližšie na špičku 64 metrov vysokej veže, uvidíte na veternej koruhvičke Starého Toomasa. Starý Toomas je od roku 1530 jedným z najvýznamnejších a najuznávanejších symbolov hlavného mesta Estónska.
Ak sa pozriete bližšie na špičku 64 metrov vysokej veže, uvidíte na veternej koruhvičke Starého Toomasa. Starý Toomas je od roku 1530 jedným z najvýznamnejších a najuznávanejších symbolov hlavného mesta Estónska. (zdroj: Vlado B.)

Legenda o tom, ako sa Starý Toomas stal symbolom Tallinu.

Jednou z obyčají v stredoveku boli aj oslavy prichádzajúcej jari. V rámci takýchto osláv sa v Ružovej záhrade konala súťaž lukostrelcov. Na vrchol vysokého stĺpu umiestnili dreveného papagája. Kto ho zostrelí, stane sa kráľom lukostrelcov. Ešte skôr, ako sa lukostrelci zoradili do šíku, skôr ako zaznel povel k streľbe a súťažiaci natiahli na lukoch tetivy, zasvišťal šíp vystrelený niečou pevnou rukou a drevená figúrka papagája padla na zem. Horlivým strelcom ktorý porušil pravidlá súťaže bol 16-ročný syn vdovy po rybárovi Toomasovi. Chlapcovi prikázali vrátiť zostrelenú figúrku na miesto a chystali sa ho za porušenie pravidiel súťaže tvrdo potrestať. Zvesť sa rýchlo rozšírila po meste a biedna vdova prehĺtala slzy v obave, čo bude. No všetko sa na dobré obrátilo. Šikovného chlapca nielenže nepotrestali, ponúkli mu miesto mestského strážnika. Počas takejto celoživotnej služby mladý muž ukázal takú zodpovednosť a odvahu, že po jeho smrti vďační mešťania na jeho pamiatku zhotovili z medeného plechu postavičku strážcu. Nazvali ju Starý Toomas a ako veternú koruhvičku ju umiestnili na vežu radnice. Starý Toomas sa otáčal po vetre a kupci pri pohľade naň vždy vedeli, či vietor prifúka alebo neprifúka do prístavu plachetnice s tovarom. Odvtedy uplynulo veľa storočí a Starý Thomas stále dohliada z výšky na Tallin.

Podľa mestských kroník, pozlátenú koruhvičku vyrobil v roku 1530 majster menom Joachim. Na veži sa Starý Toomas nachádzal až do roku 1944, kedy bola veža a radnica poškodená bombardovaním. V roku 1952 bola veža opravená a Starý Toomas je opäť na svojom mieste.

Čo dom na Radničnom námestí, to iný architektonický sloh a iné obdobie histórie. Gotické kupecké domy s pôvodným vnútorným usporiadaním dnes pripomínajú dávne časy slávy, keď mesto patrilo už od 13. storočia k obchodnému spolku slobodných hanzových miest
Čo dom na Radničnom námestí, to iný architektonický sloh a iné obdobie histórie. Gotické kupecké domy s pôvodným vnútorným usporiadaním dnes pripomínajú dávne časy slávy, keď mesto patrilo už od 13. storočia k obchodnému spolku slobodných hanzových miest  (zdroj: Vlado B.)
Hoci Tallin založili Dáni, najvýraznejšie stopy tu zanechali Nemci v podobe kostolov a krásnych hanzových domov. Tallin i iné estónske mestá kedysi obchodovali s celou Európou a dnes radi obnovujú spomienky na bohaté časy hanzy.
Hoci Tallin založili Dáni, najvýraznejšie stopy tu zanechali Nemci v podobe kostolov a krásnych hanzových domov. Tallin i iné estónske mestá kedysi obchodovali s celou Európou a dnes radi obnovujú spomienky na bohaté časy hanzy.  (zdroj: Vlado B.)
Nerušený šumom turistov, prechádzam sa prázdnym Starým mestom a vychutnávam si atmosféru stredoveku. Byť tu tak v noci sám pred pár storočiami, tak ma zatkne ako podozrivého nočná hliadka Bratov čiernohlavých. Každú noc hliadkovali na 6 koňoch.
Nerušený šumom turistov, prechádzam sa prázdnym Starým mestom a vychutnávam si atmosféru stredoveku. Byť tu tak v noci sám pred pár storočiami, tak ma zatkne ako podozrivého nočná hliadka Bratov čiernohlavých. Každú noc hliadkovali na 6 koňoch. (zdroj: Vlado B.)
Dom č. 11. na Radničnom námestí patrí najstaršej a stále fungujúcej lekárni v Európe. Je to pravdepodobne najväčšia historická zaujímavosť v Talline. Kroniky spomínajú túto Radničnú lekáreň už v roku 1422.
Dom č. 11. na Radničnom námestí patrí najstaršej a stále fungujúcej lekárni v Európe. Je to pravdepodobne najväčšia historická zaujímavosť v Talline. Kroniky spomínajú túto Radničnú lekáreň už v roku 1422. (zdroj: Vlado B.)

 Súčasťou interiéru Radničnej lekárne s maľovanými renesančnými drevenými obkladmi je aj malá expozícia lekárnictva. Do lekárni sa mešťania vybrali v stredoveku nielen preto, aby tu dostali bylinky a lieky, chodili sem aj za tabakom, soľou, papierom,.. ale hlavne sa tu chceli porozprávať, vypočuť si klebety. Lekáreň slúžila aj ako kaviareň, v roku 1695 sa tu po prvýkrát pila káva. V lekárni bolo možno kúpiť aj marcipán, ten tvoril vraj najväčší zdroj príjmu. Raritou je fakt, že lekáreň patrila viac ako 300 rokov stále tej istej rodinnej dynastii Burchardtovcov, konkrétne od roku 1582, až do roku 1911. Prvým majiteľom z rodu Burchardt sa stal v roku 1581 Johann, po ňom prevzalo lekáreň postupne desať Johannov Burchardtovcov, Burchardtovci si potrpeli na tradícii, meno Johann dostával v rodine vždy najstarší syn a ten sa stal lekárnikom. Aby sa ním stal, musel vedieť cudzie reči, ovládať mineralógiu, chémiu a botaniku.

V Talline patril lekárnik medzi najváženejších občanov mesta. Táto lekáreň vraj bola taká slávna, že aj ruský cár si tu objednával lieky.
V Talline patril lekárnik medzi najváženejších občanov mesta. Táto lekáreň vraj bola taká slávna, že aj ruský cár si tu objednával lieky. (zdroj: Vlado B.)

Keď vstúpite do lekárne, ovanie vás príjemná vôňa. Ktože ho vie, ako to tu voňalo v stredoveku. Tak napríklad v roku 1695 lekáreň skladovala: 23 druhov balzamov, 128 rôznych olejov, 71 sirupov, 49 mastí,.. ale aj kopytá žrebcov, psie extrakty, ľudský tuk, mŕtve včely a prášok z rohu jednorožca, ten sa používal na zvýšenie potencie mužov.

V lekárni sa dá ochutnať a kúpiť od roku 1477 ako liek aj Klaretovo víno. Býval to veru zázračný liek, ktorý prospieval zdraviu. Samozrejme, chceme byť zdraví, tak ho musíme ochutnať.
V lekárni sa dá ochutnať a kúpiť od roku 1477 ako liek aj Klaretovo víno. Býval to veru zázračný liek, ktorý prospieval zdraviu. Samozrejme, chceme byť zdraví, tak ho musíme ochutnať. (zdroj: Vlado B.)

Prezradíme vám tajomný recept: 32 litrov vína, k tomu 8 lyžičiek cukru, 1 lyžička škorice, 4 lyžičky zázvoru, 4 klinčeky, 1 lyžička šafránu, 50 gramov muškátového oriešku, všetko sa to musí pomiešať, musí to dozrieť... a takto si pripijeme „na zdravie!“ a budeme zdraví. Veľmi dobré to je. 

Kúpte si mandle, kúpte si mandle, počujeme na uliciach Starého Tallina často. A tak si kupujeme pražené, sladké, teplé a voňavé mandle, ktoré vraj presne takto, v zmesi osemnástich rôznych bylín pripravovala babička tejto usmievavej dievčiny. Verím tomu.
Kúpte si mandle, kúpte si mandle, počujeme na uliciach Starého Tallina často. A tak si kupujeme pražené, sladké, teplé a voňavé mandle, ktoré vraj presne takto, v zmesi osemnástich rôznych bylín pripravovala babička tejto usmievavej dievčiny. Verím tomu. (zdroj: Vlado B.)

Po ulici Pikk prechádzajúcej Radničným námestím a ďalej po ulici Rataskaevu sa vydávame k vrchu Toompea. Podľa legendy bola táto vápencová hora mohylou estónsko-fínskeho mýtického hrdinu Kaleva. Tomu sa po smrti narodil syn Kalevipoeg. Keď Kalevipoeg porazil oboch bratov a stal sa kráľom, rozhodol sa čo najlepšie poznať svoje kráľovstvo. Na svojich potulkách zažil veľa dobrodružstiev, často bojoval so zlom a viedol Estóncov k slobode a šťastiu. Zahynul ranou svojho zakliateho meča a jeho duša odišla do neba za ďalšími mŕtvymi hrdinami. Keď raz bolo Estónsko opäť ohrozené, otec ho poslal strážiť ku kamenej pekelnej bráne. Kalevipoeg do nej udrel, až mu v nej uviazla päsť a nemohol sa pohnúť z miesta. Keď však nastane čas, vráti sa a zachráni Estóncov pred porobou.

Prvú murovanú pevnosť na vrchu Toompea postavili v 13. storočí Dáni, po víťazstve Waldemara II. v bitke s Estami. Na jej mieste postavil hrad Rád nemeckých rytierov. V hornej časti mesta na vrchu Toompea bývala vládnúca šľachta. Bohatí kupci ktorí bývali v dolnej časti mesta si chránili majetok opevnením s ťažkou kovovou bránou, oddeľujúcou tieto dva svety. Brána sa vraj dala otvoriť iba z dolnej časti mesta a bolo na vôli kupcov, či brány otvoria, alebo ukážu vrchnosti dlhý nos.

O Tallinčanoch zlé jazyky hovoria, že nevedia tancovať. Akoby aj mohli vedieť, keď majú dve rôzne dlhé nohy. Ulica spájajúca Horný Tallin s Dolným mestom sa volá Dlhá noha. Paralelne s ňou sa medzi horným a dolným Tallinom tiahne ulička, ktorú prezývajú Krátkou nohou.

Uličkou Krátka noha vystupujeme po schodoch k hradbám, chrániacim kedysi hrad a oddeľujúcim horné a dolné mesto.
Uličkou Krátka noha vystupujeme po schodoch k hradbám, chrániacim kedysi hrad a oddeľujúcim horné a dolné mesto. (zdroj: Vlado B.)
Pri večernom osvetlení rytieri a mnísi na hradbách "ožívajú". Je to zaujímavé divadlo pre turistov. My však nechceme vstúpiť na vrch Toompea týmto, kedysi neexistujúcim otvorom v hradbách, ideme k bráne, odďeľujúcej v minulosti horné a dolné mesto.
Pri večernom osvetlení rytieri a mnísi na hradbách "ožívajú". Je to zaujímavé divadlo pre turistov. My však nechceme vstúpiť na vrch Toompea týmto, kedysi neexistujúcim otvorom v hradbách, ideme k bráne, odďeľujúcej v minulosti horné a dolné mesto.  (zdroj: Vlado B.)
Naša Ella ktorá nás ako výborný sprievodca sprevádza nám ukázala, ako sa dá brána zatvoriť. Na sviatok "Deň mesta" prezident zaklope na bránu zhora a primátor Tallinu, stojaci za bránou, ho do dolného mesta vpustí. No a potom idú spolu na slávnostný obed.
Naša Ella ktorá nás ako výborný sprievodca sprevádza nám ukázala, ako sa dá brána zatvoriť. Na sviatok "Deň mesta" prezident zaklope na bránu zhora a primátor Tallinu, stojaci za bránou, ho do dolného mesta vpustí. No a potom idú spolu na slávnostný obed. (zdroj: Vlado B.)

Pohľad na Kostol sv. Mikuláša z vrchu Toompea.

​ Okolo Radničného námestia sa sústreďujú ďalšie krásne a významné pamätihodnosti Tallinu. Medzi ne rozhodne patrí aj neďaleký kostol sv. Mikuláša, hlavne pre historický význam, ktorý má pre Estóncov. Tu sa v r. 1535 odohrala prvá omša v estónčine.
​ Okolo Radničného námestia sa sústreďujú ďalšie krásne a významné pamätihodnosti Tallinu. Medzi ne rozhodne patrí aj neďaleký kostol sv. Mikuláša, hlavne pre historický význam, ktorý má pre Estóncov. Tu sa v r. 1535 odohrala prvá omša v estónčine. (zdroj: Vlado B.)

Katedrála Alexandra Nevského

Na vrchole kopca Toompea stojí hlavná pravoslávna cirkev v Estónsku, katedrála Alexandra Nevského s piatimi cibuľovými kupolami. Je to najväčší pravoslávny kostol v Tallinne s najbohatšou výzdobou interiéru. Žiaľ, fotiť dnu  sa nesmie.
Na vrchole kopca Toompea stojí hlavná pravoslávna cirkev v Estónsku, katedrála Alexandra Nevského s piatimi cibuľovými kupolami. Je to najväčší pravoslávny kostol v Tallinne s najbohatšou výzdobou interiéru. Žiaľ, fotiť dnu sa nesmie.  (zdroj: Vlado B.)

 Predtým na mieste katedrály Alexandra Nevského stála socha Martina Luthera a výstavba pravoslávnej katedrály práve na tomto mieste mala ukazovať miestnemu obyvateľstvu, kto je tu pánom. Práve preto chceli Estónci po získaní nezávislosti v roku 1920 pravoslávny chrám zbúrať. Symbolizoval v ich očiach ruskú snahu o rusifikáciu pobaltských národov. Našťastie, k búraniu nedošlo, naopak, v deväťdesiatich rokoch sa chrám dočkal veľmi nákladnej reštaurácie. Ak zavítate do Tallina, nenechajte si ujsť krásu jeho interiérov s krásnymi vitrážami a ikonami. Pod kopulami katedrály je inštalovaný najvýkonnejší „zvonový orchester“ v Tallinne – pozostáva z 11 zvonov, z ktorých najväčší váži 15 ton.

Dómsky chrám - Katedrála Panny Márie

Stredoveká katedrála Panny Márie v centre kopca Toompea je jednou z najzaujímavejších historických pamiatok Estónska. Presný dátum výstavby katedrály nie je definitívne potvrdený, ale vie sa, že už v roku 1233 budova katedrály stála na kopci Toompea.
Stredoveká katedrála Panny Márie v centre kopca Toompea je jednou z najzaujímavejších historických pamiatok Estónska. Presný dátum výstavby katedrály nie je definitívne potvrdený, ale vie sa, že už v roku 1233 budova katedrály stála na kopci Toompea. (zdroj: Vlado B.)
Spočiatku slúžila katedrála ako chrám nemeckej šľachty, čo je okamžite viditeľné, keď prekročíte prah. Interiér je naplnený pôvabnými epitafovými znakmi šľachtických rodov zo 17. - 20. storočia. Na podlahe sú zaujímavé náhrobky z 13. - 18. storočia.
Spočiatku slúžila katedrála ako chrám nemeckej šľachty, čo je okamžite viditeľné, keď prekročíte prah. Interiér je naplnený pôvabnými epitafovými znakmi šľachtických rodov zo 17. - 20. storočia. Na podlahe sú zaujímavé náhrobky z 13. - 18. storočia. (zdroj: Vlado B.)

Veža Dlhý Herman (Pik Hermann)

Dôležitou pamiatkou na hore Toompea je veža Dlhý Herman. Je najväčšou z troch dochovaných veží starého hradu z 13. storočia, postaveného Rádom Nemeckých rytierov.
Dôležitou pamiatkou na hore Toompea je veža Dlhý Herman. Je najväčšou z troch dochovaných veží starého hradu z 13. storočia, postaveného Rádom Nemeckých rytierov. (zdroj: Vlado B.)
Časti komplexu starého hradu z 13. storočia ustúpili zámku, ktorého prestavbu nariadila ruská cárovna  Katarína II. Dnes v zámku sídli estónsky parlament a vláda.
Časti komplexu starého hradu z 13. storočia ustúpili zámku, ktorého prestavbu nariadila ruská cárovna Katarína II. Dnes v zámku sídli estónsky parlament a vláda. (zdroj: Vlado B.)
Za parlamentom sa nachádza veža zo starého hradu. Každé ráno sa na jej stožiar vytiahne estónska vlajka a večer sa za zvukov hymny sníme. Je závideniahodné, akú úctu prejavujú Estónci svojej vlajke a tejto ceremónii. Nie je to iba divadlo pre turistov.
Za parlamentom sa nachádza veža zo starého hradu. Každé ráno sa na jej stožiar vytiahne estónska vlajka a večer sa za zvukov hymny sníme. Je závideniahodné, akú úctu prejavujú Estónci svojej vlajke a tejto ceremónii. Nie je to iba divadlo pre turistov. (zdroj: Vlado B.)
Budova estónskeho parlamentu a vlády. Celá hradná štvrť Toompea bola odpradávna sídlom moci svetskej i cirkevnej a je tomu tak dodnes.
Budova estónskeho parlamentu a vlády. Celá hradná štvrť Toompea bola odpradávna sídlom moci svetskej i cirkevnej a je tomu tak dodnes. (zdroj: Vlado B.)
Výhľad z kopca Toompea na veže a strechy Starého Tallinu je čarovný.
Výhľad z kopca Toompea na veže a strechy Starého Tallinu je čarovný.  (zdroj: Vlado B.)
Zatiaľ čo Rigu si obľúbili Švédi, v Tallinskom prístave kotvia predovšetkým lode s fínskymi turistami. Takýto pohľad na prístav sa naskytá z vrchu Toompea.
Zatiaľ čo Rigu si obľúbili Švédi, v Tallinskom prístave kotvia predovšetkým lode s fínskymi turistami. Takýto pohľad na prístav sa naskytá z vrchu Toompea. (zdroj: Vlado B.)
Pohľad na Starý Tallin z vrchu Toompea.
Pohľad na Starý Tallin z vrchu Toompea. (zdroj: Vlado B.)
Pohľad na Kostol sv. Mikuláša z vrchu Toompea.
Pohľad na Kostol sv. Mikuláša z vrchu Toompea. (zdroj: Vlado B.)
Z vrchu Toompea sa vraciame do dolného mesta ulicou Dlhá noha. Neprehliadnete ju, označuje ju odkvapový zvod v tvare dlhej čižmy.
Z vrchu Toompea sa vraciame do dolného mesta ulicou Dlhá noha. Neprehliadnete ju, označuje ju odkvapový zvod v tvare dlhej čižmy. (zdroj: Vlado B.)
Naša prechádzka Starým Tallinom sa končí. Iste mi dáte za pravdu, že za zachovanými 1900 metrami hradieb s 20 obrannými vežami sme našli čarovnú stredovekú rozprávku.
Naša prechádzka Starým Tallinom sa končí. Iste mi dáte za pravdu, že za zachovanými 1900 metrami hradieb s 20 obrannými vežami sme našli čarovnú stredovekú rozprávku. (zdroj: Vlado B.)

 Raz vidieť je lepšie, ako stokrát čítať. Skúste nájsť riešenie, ako sa sem na kúzelné Pobaltie dostanete.

My zajtra pokračujeme v ceste po severnom pobreží Estónska. Hovorí sa, že čím ďalej sa pohybujete na sever, tým väčšia je pravdepodobnosť stretnutia sa s vílami, lesnými škriatkami, kúzlami a prírodnými božstvami. Uvidíme ich? Zajtra nás čaká cesta za bludnými balvanmi, prejdeme sa 6 kilometrovým úsekom po drevených chodníkoch nad močariskami v Národnom parku Lahemaa. Cez Lahemaa sa presunieme do mesta Narva, leží priamo na hraniciach s Ruskom. Estónsky hrad tu oddeľuje od hradu ruského iba neveľká rieka.s colnicou uprostred. Práve tu kedysi končila a ešte aj dnes končí Európa a začína Rusko. Poďte s nami.

Vladimír Benčík

Vladimír Benčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  648x

Každý človek má nejaké túžby a snaží sa, aby niečo dosiahol. Túži po mnohých veciach, pritom sa mu môžu splniť len máloktoré. Mojimi celoživotnými snami bolo slušné fotografovanie, archeológia a cestovanie. Fotoaparát som dostal takmer do kolísky, archeológom som sa nestal, sen o cestovaní si plním po 60-tke. Vitajte na mojom blogu. Rád sa s vami podelím o cestovateľské skúsenosti a zážitky. Dúfam, že vás nimi inšpirujem, motivujem a možno aj pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu