Thajsko 2/2 – Do Bangkoku za Zlatým Budhom a na belostné pláže ostrova Phuket

Autor: Vladimír Benčík | 11.11.2020 o 20:06 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  410x

Po prehliadke Bangkoku zmapujeme pláže ostrova Phuket, ktorá z nich je najkrajšia? Ak ste už Phuket v minulosti navštívili, oživte si spomienky na Patong a atraktívne pláže s azúrovým morom v jeho okolí.

Len málo ostrovov na svete oplýva toľkými piesočnými plážami s nádherne priezračnou vodou ako Phuket. Phuket je najväčší thajský ostrov (540 km2) v Andamanskom mori a zároveň aj jednou z južných provincií Thajska. K provincii Phuket patrí nielen ostrov Phuket, ale aj ďalších 32 menších ostrovov rozložených v jeho blízkosti. Nájdete tu jedny z najkrajších pláží na svete. Termín letných školských prázdnin presunúť na január - február nevieme a tak na Phuket prichádzame v júli, mimo hlavnej sezóny, v období monzúnových dažďov. Veríme však že si užijeme nielen vzrušujúcu atmosféru hlavného mesta Patongu, ale aj slnko a samotu na odľahlých plážach.

Využili sme najrýchlejší spôsob ako sa sem dostať. Vzdialenosť 850 kilometrov deliacu Bangkok od Patongu sme prekonali na palube lietadla spoločnosti AirAsia za hodinu. Z letiska k pláži na Patong beach kde bývame je to 35 kilometrov. Už sme otrlí, s taxikármi jednať vieme a tak už o necelú hodinu po prílete sa rozkladáme v izbách hotelového komplexu Coconut Villa Resort.   

Po rýchlom zoznámení sa s plážou a sýtym obedom nás čaká dôležitá úloha. Musíme vybrať krajčírsky salón, v ktorom ušijú pre nášho Michala oblek. V Patongu sú desiatky krajčírskych salónov, po troch skúškach si odnesiete oblek ako od Gucciho či Giorgio Armaniho. Ich aktuálne katalógy vám krajčíri promptne otvoria pred očami. Zaplatíte zlomok ceny, ktorú by ste platili doma.

Sloní kemp

Dnešný deň bol určený na cestovanie a výber krajčírskeho salónu. Úlohu sme splnili v predstihu. Čas do večere využijeme na návštevu slonieho kempu. Slony sú v Thajsku symbolom krajiny. Slon stelesňuje pre Thajcov tri hlavné inštitúcie: náboženstvo, národ a kráľa. Thajci považujú slona za rovnocenného partnera, nie je pre nich iba nástrojom a pracovnou silou. Ešte pred sto rokmi vraj v Thajsku žilo viac ako 100-tisíc slonov, z toho polovica vo voľnej prírode. Dnes zostalo už len necelých 3000 skrotených slonov, z toho 2300 je sústredených v kempoch kde sú cvičené k tomu, aby vozili dobrodružstva chtivých turistov. 

Dobrodružstva chtivou je aj naša pätica. A tak zlatým klincom nášho prvého dňa v Patongu bude jazda na slonoch. Už vidím, ako sa dvíha vlna kritiky. Nechcem polemizovať s tými, ktorí považujú jazdu na slonoch za neetický druh zábavy a radia vyhnúť sa jazde na slonovi. Ja si to nemyslím.  Môj názor je ten, že bez takýchto sloních kempov by slony už dávno v prírode vyhynuli. Slon nie je zajac, denne zje vyše 200 kg potravy. Bez turistov by ich zostalo v rezerváciách toľko ako prstov na ruke. Obdobie terajšej pandémie mi dáva za pravdu. Dnes sú slony v Thajsku v mimoriadne kritickej situácii, volajú o pomoc. Kempy a centrá na ich záchranu žili z turistov a tých v tejto dobe niet. Žiadne nadácie nenahradia turistov a nezachránia slony. Tak čo je lepšie, nechať vyhynúť tento ušľachtilý a múdry druh zvieraťa, alebo nechať slony pracovať tak ako pracujú a zarábajú si na svoju obživu už celé stáročia?

Pláž Patong beach je k nášmu hotelu najbližšie. Iba 300 metrov nás delí od trojkilometrovej pláže, ktorú určite aspoň raz navštívi každý turista zavítajúci na Phuket. Tí ktorí milujú kultúrne a športové vyžitie, divoký nočný život, nedajú na Phuket dopustiť. V hlavnej sezóne od októbra do marca Patong beach praská vo švíkoch. Lehátka ležia tak tesne vedľa seba, že sa vám stratí výhľad na more. Možností občerstvenia je tu požehnane. Z vodných športov je tu všetko, vodné lyže, lietanie za motorovým člnom, vodné skútre,.. Patong je ideálnym miestom pre zábavu, po zotmení sa v stovkách reštaurácií, barov a diskoték sústredených okolo ulici Bangla Road rozbieha rušný nočný život, zabávať sa môžete do rána.  

Oveľa pokojnejšie si môžeme užiť Patong beach my v tejto dobe, v júli je more čisté a pláž poloprázdna. Napriek tomu nás táto pláž neoslovila natoľko, aby sme na nej zostali dlhšie ako jeden deň. Aj keď je Patong beach dostatočne čistá, vieme že v bezprostrednom okolí nájdeme oveľa krajšie pláže k príjemnému oddychu.

Ostrov Koh Phi Phi Leh so zátokou Maya Bay

Turistické kancelárie v Patongu ponúkajú turistom viacero organizovaných výletov po najdôležitejších turistických zaujímavostiach. My sme si vybrali dva celodenné výlety loďou na ostrovy v Andamanskom mori, navštívime ich zátoky a pláže.

Hlavným cieľom našej dnešnej plavby loďou je ostrov Phi Phi Leh so svetoznámou zátokou Maya Bay. Thajská Maya Bay je možno najslávnejšou zátokou na svete. Je slávna a iste bola aj úžasne pekná. Cestovateľský server Flight Network v roku 2017 vyberal historicky najkrajšie pláže sveta. V rebríčku 50 top pláží sa Maya Bay umiestnila ako historicky najkrajšia thajská pláž na 11. mieste vo svete. Pri zostavovaní programu som neváhal, slávnu pláž treba vidieť.

K hviezdnej popularite idylickej zátoky prispel film Pláž s hollywoodskou hviezdou Leonardom DiCapriom, natočený v roku 2000. Film opisuje príbeh cestovateľov ktorí hľadajú utopický raj na zemi, oddelený od problémov moderného sveta. Miesto kde žije komunita rovnako zmýšľajúcich ľudí, kde neexistujú peniaze a k obžive stačí rybolov. Takýmto vysneným rajom sa stala na krátku dobu pre aktérov filmu práve zátoka Maya Bay. Zátoka sa stala neuveriteľne populárnou. Fanúšikovia Leonarda DiCapria naskákali do lietadiel a chceli vidieť tento úžasný filmový raj. Tak to trvá už 17 rokov. Počas jedného dňa uprostred sezóny navštívi neveľkú koralovú zátoku Maya Bay na lodiach až 5000 turistov na stovkách lodí.

Najznámejšiu a vraj aj jednu z najkrajších pláží sveta opúšťame so zmiešanými pocitmi. Turistický biznis ju premenil na "Václavák". Bola rajom na zemi, teraz ju ničia turisti. Hlavná myšlienka filmu Pláž sa potvrdila, raj na zemi neexistuje, ani ten turistický. Ak niekde niekto objaví panenskú prírodu, je otázkou krátkeho času kedy tam dorazia batôžkári a po nich turisti a turistický priemysel.

Dopad masívneho turizmu spôsobil, že 1. októbra 2018 thajské úrady zátoku Maya Bay zneprístupnili. Miestny ekosystém dostal čas na regeneráciu. Je dosť možné, že termín na otvorenie zátoky v roku 2021 bude posunutý.

Pláž Kata beach - Širokú a čistú pláž Kata beach nájdete medzi Karonom a Patongom. Jej krásny biely piesok a pozvoľný vstup do sýtomodrého mora ju predurčuje pre rodinné dovolenky s deťmi. Pred severným cípom pláže sa nachádza malebný koralový ostrovček. Je až tak malebný, že je takmer na všetkých mojich fotkách. Pobrežie je lemované palmami, takže ani slnečník nie je potrebný. Nájdete tu široký výber ubytovania, skvelé reštaurácie a relatívne kľudný nočný život. Od apríla do septembra sa tu stretávajú začínajúci surfisti, ktorí si užívajú menších vĺn.    

Noi Harn beach - Hneď na úvod musím povedať, že pre mňa je Nai Harn beach najkrajšou plážou zo všetkých, ktoré sme na ostrove Phuket navštívili. Na pláž sme sa dostali z Patongu taxíkom za 25 minút. Mieria sem predovšetkým milovníci adrenalínu a vodných športov. Pláž sa nachádza na najjužnejšom cípe ostrova. Mnohými je považovaná za jednu z najkrajších pláží a to vďaka svojej polohe medzi horami. Je pokrytá bielym pieskom a podmienky na nej sa veľmi menia v závislosti na počasí. Vstup do mora je niekedy pozvoľný, inokedy je more rozbúrené a lehátka treba v rýchlosti upratať pred stúpajúcou vodou. Pláž ponúka perfektné podmienky pre surfovanie a kiteboarding. Usporadúvajú sa tu každoročne najväčšie jachtárske závody Kings Cup Regatta, ktoré sú najväčšími v Ázii.

Paradise beach - Našpikovaný informáciami z internetu som už z domu odchádzal s tým, že túto súkromnú pláž rozhodne musíme navštíviť. A chýr neklamal, rovnako ako neklamal jej názov - Rajská pláž. Kedysi bola takmer tajná a dostať sa na ňu dalo iba loďkou z Patongu ktorý je za rohom, keďže zjazdná cesta k Paaradise beach nebola vybudovaná. My sme sa na kopec nad plážou dostali z Patongu taxíkom. O odvoz z kopca špeciálnymi taxíkmi na pláž a potom pri odchode aj o transport v opačnom smere sa stará majiteľ pláže. Platí sa tu vstupné. Je to okolo 200 Bahtov, v cene je aj ležadlo a slnečník. Malá zátoka s krištáľovo čistou vodou a rovnako čistá pláž poskytujú výborné podmienky na kúpanie. Po oboch stranách je pláž ohraničená žulovými skalami, dotvárajúcimi scenériu. Stačí vyjsť na kopec, môžete si natrhať voľne rastúce kokosové orechy a obdivovať rozbúrené more na druhej strane ostrova.

Mladšia časť našej cestovateľskej skupiny označila túto pláž za najatraktívnejšiu. Staršia časť pridelila pomyselnú zlatú medailu pláži Nai Harn beach.

Khao Phing Kan so zálivom Phang Nga - je ostrov vzdialený 40 kilometrov na severovýchod od Phuketu. Ostrov Khao Phing Kan a okolité vápencové krasové skaliská trčiace z mora sú súčasťou národného parku Ao Phang Nga. V zátoke ostrova sa nakrúcali scény do bondovky „Muž so zlatou zbraňou“. Je to miesto, na ktorom zviedol úspešný strelecký súboj Agent 007 - James Bond, čiže elegantný Roger Moore. Nachádzame sa blízko a tak si zakupujeme v jednej z mnohých cestovných kancelárií celodenný výlet loďou na "Ostrov Jamesa Bonda". Dnes už nikto inakšie tento ostrov nevolá.

V roku 1974 sa konala premiéra filmu „Muž so zlatou zbraňou“. Na tomto mieste v zálive Phang Nga sa odohrala jedna z najdôležitejších scén filmu – strelecká prestrelka medzi agentom 007 a lotrom Scaramangom, ktorý si pre svoje obete nechával vyrábať guľky zo zlata. Vtedy diváci po prvýkrát videli neskutočne krásnu krajinu „Zálivu Jamesa Bonda“ a začali sem prúdiť davy jeho fanúšikov. Magnetom zálivu je 20 metrov vysoká skala Ko Tapu, nazývaná „Komín“. Trčí z vody vo vzdialenosti 40 metrov od ostrova a je zakázané sa k nej na kanoe priblížiť.

Ušitie obleku a košele pre Michala

Zohnať na nášho chudého a 194 centimetrov vysokého Michala rozmerovo vhodný oblek a košeľu je veľmi ťažký oriešok. Šitie obleku na mieru je v našich končinách pomerne nákladná záležitosť. O tom že v Thajsku sú zruční krajčíri sme počuli už dávno pred cestou. Veď aj najluxusnejšie európske značky si nechávajú šiť obleky v Thajsku a potom ich predávajú za mnohonásobne vyššiu cenu. Po celom Thajsku je skutočne veľké množstvo krajčírskych salónov v ktorých vám ušijú kvalitný oblek na mieru lacnejšie, ako by ste vynaložili u nás za konfekciu. Ako centrum krajčírskeho remesla je známy predovšetkým Bangkok a hlavne lacné krajčírstva v okolí ulice Khao San. My sme ušitie obleku nechali na Phuket. Navštívili sme niekoľko krajčírskych dielní a všímali sme si nielen ponúkaný sortiment látok ale aj to, ako sa obchodníci k nám chovali. Nakoniec sme sa rozhodli pre dielňu odporúčanú recenziami ako v Phukete najlepšiu. V krajčírstve pre ktoré sme sa rozhodli nám dôkladne vysvetlili rozdiely medzi jednotlivými materiálmi a nechali nám voľný výber štýlu. Mali sme možnosť voľby podšívky saka, límcov a ďalších detailov. Pri objednávke sme zaplatili 40% dohodnutej ceny a zvyšok po odbere zákazky.

Srdce Patongu – ulica Bangla Road

Cez deň Bangla Road vyzerá ako úplne bežná thajská ulica. Nájdete na nej bary, obchodíky so suvenírmi, môžete tu ochutnať vynikajúce thajské dobroty a džúsy z tropického ovocia, dopriať si masáž nôh priamo na ulici, dať si zapliesť vlasy do dredov, alebo získať nové tetovanie či piercing rovnako ako študentský preukaz, …Ulica naväzuje na pláž a tak sa po nej predovšetkým pohybujú turisti cestou na pláž a z pláže. To platí do zotmenia, so západom slnka sa k tomu všetkému pridáva erotický náboj. Ulica sa na oboch koncoch uzavrie a ja len pre peších. Ožijú kluby a diskotéky, ulicu zaplnia pouliční umelci, žobráci, ľahké dievčatá a hlavne tisícky turistov hovoriacich najrozličnejšími jazykmi. Zo všade na vás útočí hlučná hudba, na každom kroku vám strčia pod nos pozvánku do GO-GO klubu alebo na kurióznu erotickú “ping-pong” šou, thajské “ženy” (a ladyboys, ale nerozoznáte ich) pri každom bare striehnu na príležitosť, aby vás ulovili. Ak podľahnete alkoholu a ženám, môžu vás ošklbať aj o to čo nemáte. Je to skrátka šialenstvo ktoré chcú všetci vidieť a viacerí aj aktívne zúčastniť sa.

Thajská kuchyňa

Hovorím to úplne seriózne, najlepšie thajské reštaurácie sú na ulici. Čokoľvek si zo širokej ponuky vyberiete, pripravte sa na príval zvláštnych a pre nás neznámych kombinácií chutí, medzi ktorými prevláda vďaka chilli papričkám chuť pálivá. Na svoje si prídete tak ako ja aj v prípade, že máte vyslovene sladký jazýček. Thajci sladkosti milujú a keď niečo robia, tak poriadne. Čo má byť sladké je skutočne sladké, ešte sladšie a najsladšie.

My sme si po niekoľkých skúsenostiach z reštaurácií vybrali ako najlepšiu variantu miestnu tržnicu MALIN PLAZA so spústou stánkov s občerstvením. Od nášho hotela je vzdialená iba 200 metrov. Tu raňajkujeme i večeriame. Ako sa môžete presvedčiť na fotkách, príprava jedál ani náhodou nevyhovuje prísnym európskym hygienickým normám. O tom či je jedlo dobré a chutné tu nerozhoduje hygienik, ale spokojní zákazníci. A my sme nimi boli. Kto sa z akéhokoľvek dôvodu neodváži dať si niečo na ulici, sám seba dobrovoľne ochudobňuje o nevšedné kulinárske zážitky. Počas ôsmich dní sme ako pravidelní návštevníci získali v tejto veľkej "uličnej kuchyni" známosti. Umožnilo mi to hľadať aj na tržnici povestný thajský úsmev. A veru, často som ho tam našiel. Pri dobrom jedle je aj svet krajší.

Na záver sa pokúsim odpovedať na otázku: "Naozaj je Thajsko krajinou úsmevov?".

Táto rozmanitá krajina nás nesklamala. Thajci sú neuveriteľne milí a usmievaví ľudia. Zrejme ich k tomu vedie aj Budhizmus. Hlavným princípom Budhizmu je že dostaneš to čo dáš. Budhistická kultúra priam zakazuje prejavy hnevu. Domáci tu berú život s oveľa väčším nadhľadom, ako je tomu v západnej časti sveta. Ľudia tu neriešia toľko zbytočností a mnohé veci prijímajú s pokorou. No najmä sa neprestajne usmievajú. S usmievavým vystupovaním ľudí sme sa stretli na každom kroku. O tom že ich prejavom úcty a zároveň pozdravom a poďakovaním je priloženie si spojených dlaní k čelu a mierne uklonenie, všetci dávno vieme. Bolo úsmevné sledovať, ako sme sa začali tomuto peknému zvyku podvedome prispôsobovať aj my a na pozdrav a vďaku odpovedať rovnakým spôsobom. Ak prirátame k milým Thajcom aj úžasné historické pamiatky, prírodu a more ktoré sme mali možnosť spoznať a zažiť, tak nám z toho vychádza, že sme v Thajsku našli všetko čo sme hľadali. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?