Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tallin kúzelný, malebný, rozprávkový, spievajúci a tancujúci – 1. časť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Oddanost vlasti?

hrdost k vlasti musi byt budovana na realnych zazitkoch. To nie je o tom, ze sa vycapi stoziar alebo sa navozia seniori do BB, aby robili kulisu polickym zlatokopom, ktori klamu v svojich prihovoroch az sa slovenske hory zeleneju.
Mam rad Slovensko, ale vlajku pred dom by som sa hanbil vyvesit.
 

To je názor väčšiny Slovakov

Preto mnohí Slováci môžu byť úspešní a prosperovať aj ich rodiny, ale Slovensko nikdy úspešné nebude (tým nepočítam HDP, i keď niekomu by to možno stačilo).

Predstav si, že raz niekoho z tvojich (budúcich) potomkov privedie osud na politickú dráhu, či sa ti to už páči alebo nie. Čo si donesú z tvojej rodiny do slovenskej politiky?
Ja (individualita)? Áno!
Moja rodina? Áno!
Slovenské farby? Hanba!

Čiže v politike myslí na seba a na svoju rodinu = Nahrab, ako politici pred tebou.
Za slovenskú zástavu sa hanbi = z tejto strany sa dá nahrabať...

Sú národy úspešné aj neúspešné, ktoré sú hrdé.
Ale niet úspešného národa, ktorý by hrdý nebol. A žiadny z nich "nenaštartoval" svoju hrdosť až po úspechu.
Fíni hladovali, boli kolóniou raz jedného, raz druhého, mali iba drevo a jazerá (chudobnejší ako my) a bojovali za Fínsko s hrdosťou.
Británia teraz robí zo seba veľkého pajáca, ale žiadneho Angličana/Brita by nenapadlo hanbiť sa za Union Jacka. Za svojhich politikov sa hanbia, ale nespájajú ich s národom/štátom. Preto Británia ostane cez všetky trapasy veľkým národom/štátom.

U nás stačí, že jednoduchý Danko vyskakuje, že je "národný" a hneď mu na navijak skočí intelektuálna "elita" a už je pre ňu národ "fúúúj". Tak budeme každý pozerať iba na seba/rodinu a Slovensko aj s farbami môže ostať Dankovi na ďalšie dojenie našich daní.

"Slovensko mám rád..."
Každý máme radi kopec za svojou vieskou a Tatry, ale pre mňa je to iba fráza.
 

nie je záujem, každý hrabe pre seba

Hrdosť na vlasť je treba pestovať dlhodobo. Tu https://youtu.be/QTBDeaidCnY?t... Gregor Martin Papucsek vysvetľuje prečo sú Maďari lokálpatrioti, vlastenci a tí blbší aj nacionalisti. Že v Maďarsku školstvo deti od skorého veku vedú k úcte k vlasti, vysvetlia im na čo majú byť hrdí, históriu a tradície atď.

No, my sme mali na ZŠ koncom osemdesiatych rokov len mechanické tlačenie dátumov významných bitiek a vojen, toto sa naučiť na písomku a hneď zabudnúť. Vo väčšine to vyvolalo poriadny odpor k dejepisu, histórii. Občianska náuka totálne odfláknutá,strata času a nikto si z toho skoro nič neodniesol.
Pritom Slovensko má na čo byť hrdé z čias Uhorska, počas rozvoja baníctva a priemyslu boli niektoré dnes už mŕtve regióny na veľmi vysokej úrovni https://dennikn.sk/539214/kedy...
 
Hodnoť

Žiaľ, je to tak

Súhlasím. Ak by som si vyvesil vlajku Slovenska pred dom, považovali by ma susedia za blázna. Bojím sa, že nepríde žiadny reštart, po ktorom by sme sa zjednotili a mohli začať s vlastenectvom takpovediac "od nuly".
 

Nepovažovali,keby

keby to bolo napr. v čase nejakého väčšieho športového víťazstva Slovákov. Vtedy by sa ľudia nebáli prejaviť svoje vlastenectvo pod zámienkou športu.

Rodičia mi spomínali, že za tvrdej komunistickej vlády raz naše mužstvo vyhralo v hokeji nad Sovietskym zväzom. Ľudia v Bratislave vyšli do ulíc a oslavovali. Aj takí, ktorí sa vôbec o šport nezaujímali. Bola to politická demonštrácia pod zámienkou športu. Ľudia vedeli, že toto je jedna z mála situácii, keď môžu beztrestne, aj keď zastretou formou, prejaviť svoje politické názory.

Pre toto stoja totalitné režimy na hlinených nohách. Ľudia neprejavia svoje názory, lebo sa boja následkov. Niekedy len odsúdenia médiami umelo vytvorenou "verejnou mienkou" ako je to dnes. Niekdy až straty dobrého zamestnania, vyhodenia dieťaťa zo strednej či vysokej školy až po väzenie ako to bolo za komunistov.
 
Hodnoť

Opäť sa dá iba súhlasiť

Športové víťazstvá Sagana, v minulosti hokejistov, či naposledy volejbalistiek sú hádam jedinými momentami, kedy sa Slováci hrdia príslušnosťou k národu a dajú to najavo, napríklad slovenskou zástavou na aute. Žiaľ, deň po takomto víťazstve si nikto z nás nespomenie, prečo by mal byť hrdý akurát na to, že je Slovák. Chýbajú stabilné dôvody na hrdosť k národnosti, chýba jednotnosť a ani deti v rodinách a školách sa k vlastenectvu nevedú. Správne napísal prvý diskutujúci, vyvesením vlajky na stožiar pred Národnou radou som sa hrdým Slovákom nestal.
 

 

Kto bol v srdci Slovák, ten sa stožiaru s vlajkou potešil.
Kto bol v srdci AntiSlovák, ten sa stožiaru s vlajkou nepotešil.
Kto bol v srdci nepriateľ Slovákov, ten zúri zakaždým ako sa na stožiar s vlajkou musí pozrieť alebo o ňom počuje zmienku.

Vyvesením vlajky na stožiar pred Národnou radou Slovenskej republiky "vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc", aby som citoval Bibliu. Ľudské srdcia sa nezmenili. Každému zostalo také isté srdce aké mal aj predtým. Len sa ľudia prejavili, kto ako zmýšľa vo svojom srdci.
 

Áno

Bezpochyby, štátna vlajka ako symbol k Národnej rade patrí, už tam mala byť ako samozrejmosť v momente, kedy na tomto mieste Národná rada začala pracovať.
Ja som písal o vlastenectve Estóncov, ktoré som cítil na každom kroku. Napríklad tam každý večer snímajú vlajku zo stožiara za zvukov estónskej hymny a všetci Estónci to berú nielen ako samozrejmosť či cirkus, vzdávajú snímaniu vlajky denne úctu. Predstavme si, aký víchor by sa strhol v prípade, žeby sa naša slovenská vlajka ráno vytiahla na stožiar pred Národnou radou a večer ceremoniálne sňala za zvukov hymny. To by sa rozpútala celonárodná šou na pár týždňov.
A preto som skeptik, zjednotiť sa ako národ a začať sa chovať stabilne vlastenecky, žiaľ, nedokážeme.
 

 

Nedokážeme, ale určite sa časom naučíme ako to dokázať.
Však keď to dokážu Estónci (a nie iba oni), tak prečo by to raz nedokázali aj Slováci.
Chce to iba jedno: Prestať sa báť.
 
Hodnoť

Na to sa my,

národ takmer 4x väčší ako Estónci, nikdy nezmôžeme...
 
Hodnoť

.

ano
 


Najčítanejšie


 1. Dominika Dongova: Návod na to, ako milovať muža 200
 2. Mišo Šesták: Ruský generál: Slováci od Detvy sú polodivoký národ 193
 3. Martina Paulenová: To máte chlapčeka? 147
 4. Vladimir Kurajda: Nórsko je konečne lacné 143
 5. Michael Achberger: Potravinová pyramída: takto budete jesť zdravo a aj schudnete 139
 6. INESS : Gastráče: Tri argumenty a päť pseudoargumentov 77
 7. Stanislav Thomka: V Martine si priplatíme za cestu MHD. 1 euro za 1 zástavku? Taká je realita. 58
 8. Zuzana Pelaez: “Výchova dívek v Kolumbii” alebo “Vyrastie mi tu z dcérky namyslený ufňukanec?” 55
 9. Martina Hilbertová: Kto je v práci diskriminovaný viac ako ženy? No predsa matky 54
 10. Michal Šimečka: Ako dopadnú protesty v Bielorusku? 53

Rebríčky článkov


 1. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle. Rekapitulácia prvej série.
 2. Štefan Vidlár: Jin a Jang
 3. Jozef Legény: Sulíkova energetická zrada - Slovensko zadný dvor nemeckej energetiky?
 4. Robert Štepaník: diel 45 - cover me
 5. Štefan Vidlár: Zabili nám Ferdinanda
 6. Miriam Studeničová: Nekompromisná kritika knihy Jozefa Kariku "Strach"
 7. Adriana Boysová: Ako sa do neba kričí, tak sa z neho ozýva
 8. Vladimír Krátky: Nad Bratislavou sa blýska, hromy divo bijú !
 9. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 10. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test


Už ste čítali?